Odabir i raspoređivanje rasvjetnih tijela
U prvom redu treba odrediti elemente prostora koje želite osvijetliti i uočiti koje boje i forme već postoje u vrtu. Bilo bi dobro proučiti s kojih se pozicija najčešće promatra vrt (prilaz vrtu, bazen, terase, prolazi i sl.). Planiranje ćete olakšati ako prostor podijelite na karakteristične zone i dodijelite im nazive (boravak, bazen, vrt, prolazi, mjesto za odmor, sjenica, fasada, i sl.).
Nakon što ste definirali zone razmislite gdje bi bilo poželjno imati jače ili slabije osvjetljenje, ambijentalno svjetlo ili svjetlo koje nešto naglašava. Slijedom toga odabirete tip rasvjete koji bi odgovarao za pojedinu zonu. Postoje četiri osnovna tipa osvjetljenja: difuzno, akcentno, direktno i indirektno osvjetljenje.
Odabir odgovarajućeg tipa osvjetljenja je iznimno važan kako bi se izbjegle pogreške poput, na primjer suviše jakih podnih svjetala koja bi mogla ometati vid na stazama ili kolnim prilazima. To je jedna od čestih i dobro poznatih situacija kada se pogrešno odaberu rasvjetna tijela s direktnim snopom svjetla umjesto difuznog snopa što bi bio ispravan odabir.
U zoni bazena bi također najčešće trebalo koristiti difuznu rasvjetu koja daje toplinu prostoru i sigurnost pri kretanju, dok bi na primjer fontanu trebalo osvijetliti akcentnim snopom kako bi ju istaknuli. Fontanu se može istaknuti i podvodnim rasvjetnim tijelima čime se rasvjeti dodaje i efekt vode.
Tek nakon što se odrede načini osvjetljavanja pojedinih zona i detalja može se pristupiti odabiru vrste rasvjetnih tijela (zidna, ugradbena podna, ugradbena stajaća, stropna svjetiljka ili reflektor), odgovarajuće vrste i snage snopa svjetla. Na samom kraju procesa planiranja odabirete rasvjetna tijela prema dizajnu, boji, veličini i ostalim značajkama modela.